DIY: Wełniana osłonka na doniczkę

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ubierz swoje doniczki w barwne stroje! To interesujący pomysł na wystrój każdego pomieszczenia. Pokazujemy, jak zrobić je własnoręcznie.

Zwykłe donice szybko się nudzą. Z czasem przestają przykuwać uwagę i zauważamy, że wszyscy przechodzą obok nich obojętnie. Aby Twoje kwiaty odzyskały należyte podkreślenie, przygotuj im wełniane osłonki. Zauważ, że możesz wykonać je w domu – ogranicza Cię więc jedynie wyobraźnia. Pomyśl, jaki kolor i kształt dekoracji najlepiej dopełni Twoje wnętrze. Przygotuj doniczkę w jaskrawych kolorach, jeśli potrzebujesz ożywienia. Uzupełnij ją o wyjątkowe motywy, aby wyrazić siebie.

Skąd wziąć pomysły

Wiele pomysłów na nietypowe osłonki możesz znaleźć na Pintereście. Świetnym źródłem inspiracji jest także Etsy, gdzie kupisz różne gotowe wełniane akcesoria. Zaczerpniesz stamtąd wzory, sposoby dziergania i nietypowe połączenia kolorów. Zauważysz, że niektórzy decydują się na ozdoby przypominające zwierzęta, takie jak żaby czy sowy. Z pewnością najmłodsi docenią tego typu osłonki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać także z motywu inspirowanego ulubionym filmem.

To będzie Ci potrzebne

Przed rozpoczęciem prac kup kłębek wełny i siatkę z drutu. Jeśli jeszcze brakuje Ci wprawy, nie zapominaj, że wełna jest delikatna i wymaga specjalnego podejścia. Uważaj, by nie naciągać jej zbyt mocno, gdyż jest skłonna do przerywania się, co wiązałoby się z rozpoczęciem pracy od nowa.

Przygotowanie krok po kroku

1. Przytnij siatkę do rozmiarów odpowiadających wybranej doniczce. Najłatwiej będzie to zrobić, przykładając je do siebie.

2. Przewlekaj kolejne pasma wełny przez siatkę. Możesz zrobić to w dowolny sposób. Pamiętaj, że nieregularne odstępy będą wyglądać wyjątkowo i z pewnością zwrócą na siebie uwagę. Jednym ze sposobów jest także łączenie różnych barw. Kontrastujący pas w jaskrawym kolorze, umieszczony na górze doniczki, nada jej jeszcze żywszego charakteru.

3. Kiedy zauważysz, że udało Ci się objąć całą doniczkę, połącz ze sobą końce siatki.

4. Jeśli chcesz, możesz wydziergać także elementy takie jak motylki czy serduszka. Tak przyozdobiona osłonka będzie świetnym pomysłem na prezent.

5. Nałóż stroik na donicę z wybranym kwiatem.

Gdzie je postawić

Doniczki udekorowane takimi osłonkami zasługują na specjalne ustawienie. Możesz ułożyć z nich interesujące, kontrastujące kompozycje, np. rozstawiając je na drewnianych stojakach. Świetnie wyglądają także zawieszone na sznurkowych wieszakach.

Jak wyprać wełnę

Może zdarzyć się, że Twoja osłonka zaleje się podczas podlewania lub pobrudzi się ziemią. Nie obawiaj się, to żaden problem. Pamiętaj jednak, że wełna potrzebuje nieco delikatniejszego prania niż inne materiały. Do jej prania używaj wyłącznie letniej wody i unikaj jednocześnie skoków temperatur. Korzystaj z delikatnych środków piorących, najlepiej przeznaczonych do pielęgnacji wełny. Wybieraj dedykowany tryb prania, który zwykle charakteryzuje się niską temeperaturą i wolnymi obrotami. Po wypraniu wyciśnij ją delikatnie, a najlepiej rozłóż na ręczniku aż do wyschnięcia.

Zdj. główne: Anastasia Zhenina/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*